Włoski dla Polaków – Lingua Italiana

Darmowa nauka języka włoskiego dla każdego

Rzym Kultura włoska

Kapitol

Kapitol Rzymski

Kapitol Rzymski (wł. Campidoglio lub Monte Capitolino) to jedno z najważniejszych wzgórz w Rzymie, położone na północnym wschodzie od Forum Romanum. Jest to miejsce o dużej wartości historycznej i kulturowej, od wieków związane z życiem politycznym i religijnym miasta.

W starożytnym Rzymie na Kapitolu znajdowało się wiele świątyń, m.in. poświęcona bogini Junonie, a także świątynia Jowisza, największa i najważniejsza świątynia rzymska. Obecnie na Kapitolu znajdują się m.in. dwa muzea: Muzeum Kapitolińskie i Muzeum Sztuki Współczesnej, a także Pałac Senatorów oraz Ratusz Rzymski.

Kapitol Rzymski ma charakterystyczny kształt trapezu, a w jego centrum znajduje się plac, zaprojektowany przez renesansowego artystę i architekta Michelangela Buonarrotiego. Na placu stoi m.in. słynna rzeźba Marka Aureliusza na koniu, a także fontanna, zwana Fontanną Oceanu.

Kapitol Rzymski jest miejscem, które warto odwiedzić, zwłaszcza ze względu na jego historyczne i kulturowe znaczenie, a także na piękne widoki, jakie można zobaczyć stojąc na wzgórzu.

Co znajduje się dziś na Kapitolu Rzymskim?

Dzisiaj Kapitol Rzymski to głównie obszar, na którym znajdują się liczne zabytki, muzea oraz instytucje kulturalne. W skład Kapitolu wchodzą trzy wzgórza: Campidoglio, Palatyn i Kwirynał. Poniżej przedstawiam najważniejsze zabytki i instytucje, które znajdują się na Kapitolu Rzymskim:

  1. Muzeum Kapitolińskie – to jedno z najważniejszych muzeów sztuki starożytnej na świecie, zlokalizowane w Pałacu Senatorów na Campidoglio. Znajdują się tam liczne rzeźby, malowidła i inne zabytki związane z historią i kulturą starożytnego Rzymu.
  2. Plac Kapitoliński – to główny plac Kapitolu, zaprojektowany przez renesansowego artystę i architekta Michelangela Buonarrotiego. Na placu znajdują się słynna rzeźba Marka Aureliusza na koniu oraz Fontanna Oceanu.
  3. Kościół Santa Maria in Aracoeli – to zabytkowy kościół z XIII wieku, położony na wzgórzu Campidoglio. Znajdują się tam liczne dzieła sztuki i mozaiki, a także relikwie św. Heleny.
  4. Palazzo Senatorio – to budynek z XVII wieku, który służył jako miejsce obrad Senatu Rzymskiego. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Rzymu.
  5. Muzeum Sztuki Współczesnej – to muzeum sztuki współczesnej, zlokalizowane na wzgórzu Kvirynał. Znajdują się tam dzieła sztuki z lat 1960-1990, głównie włoskich i międzynarodowych artystów.
  6. Kaplica Sykstyńska na Palatynie – to mała, ale piękna kaplica z freskami Michała Anioła, znajdująca się w pobliżu kościoła św. Bonawentury. Kaplica jest dostępna tylko na specjalne prośby i rezerwacje.
  7. Pałac Cenci – to zabytkowy pałac z XV wieku, zlokalizowany na wzgórzu Kvirynał. Obecnie służy jako siedziba włoskiego ministerstwa kultury i turystyki.

Kapitol Rzymski to ważne miejsce, które przyciąga turystów z całego świata. To miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym, które warto odwiedzić podczas pobytu w Rzymie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *